Prosinec 2011

Šokující obvinění Howarda Cartera

26. prosince 2011 v 13:24 | matt63


Howard Carter (1874 - 1936). Je ve světě oslavován palcovými titulky jako objevitel hrobky faraona Tutanchamona (asi 1340 -1332 př.n.l.). Ale nebyl ctižádostivý průzkumník také zloděj? Asi 5000 předmětů na věčnost z faraonovy výbavy dodnes bere dech. Majestátnost nálezu se přenese i na objevitele. Carter získá čestný doktorát a americký prezident Calvin Coolidge (1872 - 1933) ho pozve na čaj. Mnozí egyptologové ho uznávají a označí ho za čestného muže plného idealismu. Nicméně dnes pomalu vycházejí najevo, že to není tak úplně pravda! Dokumenty, které jsou zkoumány ukazují, že oslavovaný hrdina v mnoha ohledech podváděl. Manipuloval s fotografiemi, falšoval dokumentaci o svých objevech a lhal i úřadu pro egyptské památky. I když se o Carterově nepoctivosti dlouho spekuluje, jasné důkazy vycházejí na povrch teprve dlouhá desetiletí po objevení hrobky. Německý egyptolog Christian Loeben se prochází egyptskými sbírkami muzea v Pařížském Louvru a zastaví se u malé sošky z fajánse s bílou glazurou, představuje věšebta, služebníka mrtvých. Loeben se skloní blíž a nevěří svým očím. ¨ Na figurce je napsáno Tutanchamonovo korunní jméno! To může pocházet jen z jeho hrobky! ˝ Postupně vyjde najevo, že k pokladům z hrobky faraona patří artefakty v některých světových muzeích!

Faraonův šperk v rukou zubaře.

Uloupené předměty v podobě dvou zlatých hlav jestřába jsou nalezeny v americkém Kansas City. Vyšetřování ukáže, že jsou součásti límce, který ležel přímo na mumii. Ta byla pokryta 20 litry balzamovacího oleje. Šperk se zlomil, když Carterovi spolupracovníci vyzvedávali mumii z rakve. Archeolog si je strčil do kapsy a později ukradené kousky věnoval darem svému zubaři! Některé předměty skončí i v německu. Muzeum v Sasku vlastní několik korálků z modré fajánse, Carter si je nejspíš schoval při vyklízení hrobky a později je věnoval své sekretářce.

Zlatý prsten pro ropného barona.

Thomas Hoving (1931 - 2009), bývalý ředitel Metropolitního muzea umění v New Yorku zveřejňuje svoje podezření už v roce 1970. Na základě interních spisů muzea zdokumentuje případy, v nichž Carter a jeho sponzor, anglický hrabě George E. Carnarvon (1866 - 1923) evidentně z hrobky kradli. Hoving vypátrá, že spony, na které je zobrazen faraon na válečném voze, darovali Egyptskému králi Fuadovi I. (1868 - 1936). Americký ropný baron Edward Harkness (1874 - 1940) pro změnu obdržel zlatý prsten.

Z korespondence mezi Carterem a lordem Carnarvonem .

Dne 22. prosince 1922 píše lord Carnarvon ze svého zámku Highclere Castle: Chci neoznačené věci! To znamená malé kousky bez kartuše, která obsahuje faraonovo jméno. Takové předměty je totiž obtížné identifikovat. Carter je chycen při činu pouze jednou. Uschová malovanou bustu faraona do postranní komory bez registrační značky do bedny od vína. Inspektoři úřadu pro egyptské památky bustu sice objeví, ale Carter se dokáže vymluvit a skandál není zveřejněn.

Černá kočka se vynoří v Clevelandu.

Metropolitní muzeum umění v New Yorku vlastní asi 20 předmětů, které pocházejí z Tutanchamonovy hrobky, patří mezi ně malý pes ze slonoviny, gazela, prsteny, nádherná malířská paleta a dokonce dva hřebíky ze stříbrné rakve. Muzeum v New Yorku má také ve vlastnictví sochu dívky, lžíci na mastičky a modrou skleněnou vázu. Kočka vyřezaná z černého minerálu Hematitu se objeví v americkém Clevelandu. ,, Pro Angličany je Carter vynikající archeolog. To že si vydělával na prodeji uloupených starověkých uměleckých předmětech se snaží většinou ututlat. ˝ Říká egyptolog Loeben. Alfred Lucas jeden z Carterových spolupracovníků, přiznal, že jeho šéf sám tajně odpečetil dveře pohřební komory a dostal se dovnitř. Pak jí opět zapečetil falešnou starověkou pečetí. Tato zpráva se objevila v roce 1947 ve vědeckém časopise v Káhiře, ale nikdo jí nevěnuje pozornost.

Na otevření hrobky do Údolí králů dne 21. listopadu 1922 přijíždí lord Carnarvon i se svojí 21 letou dcerou Evelyn (1901 - 1980). Teprve potom dělníci otevírají zapečetěné dveře, jejichž malta ukazuje na stopy předchozího vloupání. Za nimi leží chodba plná suti, ale i nádob, pohárů a skříněk. To vše ukazuje na vyloupení hrobky. Odpoledne 26. listopadu je nepořádek odstraněn a dělníci odkryjí další
zazděné dveře. Carter u nich pomocí železné tyče prorazí otvor široký natolik aby mohl prostrčit ruku a v mihotavém plaménku svíčky zahlédne ,, úžasné věci , a pak údajně práce zastaví! Viděli jsme dost a díru jsme znovu ucpali. ˝ A oznámí nález na úřadu pro egyptské památky ,jak vyžaduje licence. Ale to všechno je lež. Co skutečně následovalo, objasňuje zpráva, kterou lord Carnavron krátce před svou smrtí tu také prostudoval Hoving , místo aby čekali na inspektora, prokope se Carter s Carnavronem a Evelyn úzkým otvorem dovnitř. Prozkoumají předsíň hrobky, zpřeházejí naskládané předměty v úzké místnosti a zkoumají vyřezané židle, hrací stoly a drahé vázy a při té příležitosti si strčí do kapes pohárky s parfémy. Spiklenci opustí hrobku o několik hodin později a vše zamlčí. Jen lady Evelyn se později zmíní o této události v dopise Carterovi: ,, Děkuji Vám, že jste mě vzal na nejposvátnější místo! ˝ Negativní důsledky jejich nočního plenění se vlečou dodnes. Nikdo neví, jak vypadala hrobka v nedotčeném stavu. Carter nepořádek v ní přisuzuje barbarství starověkých zlodějů, ale mohl je způsobit sám! Například tvrdil, že zloději ve starověku odlomili zlaté figurky z vozů. Podle Loebena je toto tvrzení absurdní: ,, Takové druhy ozdob vůbec neexistovaly! ˝
Lhal a uváděl další egyptology v omyl. Chtěl, aby se věřilo, že Tutanchamonova hrobka je částečně vykradená, a on by pak podle licenční smlouvy mohl vyvézt polovinu předmětů ze země.

Stopa moderní boty s podpatkem.

Dnes už lze jen stěží popřít, že Carter, který již dříve obchodoval s egyptskými starožitnostmi, si pomohl k cennostem z Tutanchamonovy hrobky sám. Také teorie o částečném vykradení hrobky ve starověku je stále pochybnější. Dobová Carterova dokumentace tvrdí, že se na bílém luku dochovala stopa starověkého vetřelce. Egyptolog Krauss zkoumal tyto důkazy. ,, Stopa je na fotografii opravdu vidět ˝ vysvětluje, ,, ale nejsou to egyptské sandály ale moderní bota s podpatkem. Mohla by to být Carterova vlastní stopa! ˝ Kdo a co z jeho týmu ukradl a kde všechny předměty skončily, zůstane pravděpodobně jednou z největších záhad egyptologie.